poslouchej on-line

RADIO ČERNÁ HORA - Víc muziky

Právě vysílá: Roman Straka

Vzkazy do studia


331 úrazů v Krkonoších od začátku zimy! Které jsou nejčastější?

25.12.2016 12:26

331 úrazů v Krkonoších od začátku zimy! Které jsou nejčastější?

331 úrazů od začátku zimní sezóny – tzn. od 1. prosince, taková je zatím bilance letošní zimy v Krkonoších. Čísla vypadají hrozivě, ale vzhledem k velké koncentraci lidí na sjezdovkách to není žádný extrém. Jenom Špindlerův Mlýn zaznamená během sezóny 6 milionů průchodů přes turnikety.

"Specifikum několika posledních zim je to, že se lyžuje převážně na technickém sněhu, tzn. že na sjezdovkách je sníh tvrdý, místy zledovatělý a to také ovlivňuje škálu úrazů,“ řekl Černé Hoře náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Vyplňte alternativní text Úrazy jsou dnes jiné než před lety

Dříve nebylo takové vybavení, jako máme nyní. Řešily se především fraktury dolních končetin, zlomeniny bérce, dnes je škála úrazů posunutá. Dnešní moderní lyže umožňují velmi rychlou jízdu, která se může být 70-80 km/h i více. Pád na namrzlý sníh ve vysoké rychlosti může znamenat i frakturu lebky nebo vážné poranění hlavy. Proto je nutné používat přilbu, kterou dnes využívá zhruba 90% lyžařů i snowboardistů.
 

Na sjezdovkách jsme ukáznění 

Přestože počet úrazů vypadá hrozivě, jenom v Krkonoších je 11 středisek a velká koncentrace lidí. "Většina z nich se chová ukázněně, najdou se samozřejmě výjimky, ale obecně jsou lidé velmi disciplinovaní,“ dodává Klepš.

Vývoj lyží ovlivnil nástup snowboardů

"Dříve byly lyže pořád stejné. Nikdo nic nikam netlačil. Když přišly snowboardy, tak lyžařské firmy náhle zaznamenaly  odliv zákazníků.  Tam přišel ten impuls. Někdo vymyslel, že lze udělat lyže s obloukem, že to funguje, že to zatáčí a vznikl carving. Impuls přišel v době, kdy do toho vlétl snowboard.  Snowboard rozvířil stojaté vody,“ řekl Černé Hoře český výrobce lyží Milan Luštinec.


Jezděte opatrně a sledujte náš sněhový servis s informacemi o aktuálním stavu na horách!PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  • Středa prehanky-snih 1°C
  • Čtvrtek snih-dest 4°C
  • Pátek prehanky-snih-dest 3°C
  • Sobota prehanky-snih 1°C
In-počasí

Dnes má svátek Drahoslav

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Do studia za námi dorazil Márdi se songem Limity!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Do studia za námi dorazil Pokáč, mrkněte na video!

© 2018, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑