poslouchej on-line

FAUL

Právě vysílá: Lucie Eisenreichová


Na premiéru jste vyrazili s námi!

11.02.2015 21:00

Na premiéru jste vyrazili s námi!

Exkluzivní projekce pro posluchače Radia Černá Hora proběhla ve čtvrtek 12. února od 20:30 hod v multikině Cinestar v Hradci Králové. Podívejte se na fotky zde!

Tu a tam se znenadání objeví dílo, které lidi zasáhne jako blesk, svou oblíbeností překlene různé kultury a stane se všeobecně slavným už jen díky svému jménu. Takovým fenoménem je i Padesát odstínů šedi. Od té doby, kdy autorka E. L. JAMES před pěti lety sama skromně publikovala první epizody svého příběhu na internetu, se trilogie „Padesát odstínů” stala jednou z nejprodávanějších knižních sérií s více než 100 miliony výtisků v 51 jazycích prodávaných po celém světě.

Nyní přichází filmová adaptace, která se stala tématem širokých spekulací a bezmezné zvědavosti a jejíž trailer se stal v minulém roce nejsledovanějším filmovým trailerem na Youtube, přichází jako velká filmová událost na plátno přesně v Den svatého Valentýna.

V kultovních rolích miliardáře a podnikatele Christiana Greye a zvědavé vysokoškolské studentky Anastasie Steelové se představí JAMIE DORNAN (televizní seriály The Fall, Once Upon a Time) a DAKOTA JOHNSON (The Social Network – Sociální síť, 21 Jump Street).

Příběh o spasení nedostižného Christiana a o osvobození nezkušené Any už čtenáři znají z knih a díky jejich dychtivosti začnou tyto postavy žít svůj život i na filmovém plátně. Prostřednictvím těchto postav bude mít publikum možnost poznávat všechny své niterné fantazie a touhy. Erotický a věrohodný milostný příběh na motivy románů E L JAMES (vlastním jménem ERIKA MITCHELL) režisérky SAM TAYLOR-JOHNSON (Nowhere Boy) bere diváky do hlubin bohatého a záhadného světa, který upřímně prozkoumává komplikovanou dynamiku vztahu mezi mužem a ženou… a limity, kam až si dovolíte dojít a jak daleko se necháte zavést.


Historie novely:
Padesát odstínů začíná:

To, co začalo šuškandou v létě 2011, se brzy stalo fenoménem, který zásadně zasáhl současnou literaturu. Rozhovory lidí začaly stále častěji zahrnovat variace na tu samou otázku: „Už jsi to četl…?“
V pop kultuře se brzy zvedla bouře vzrušení, zvědavosti a dosažitelnosti. Kniha od E L James „Padesát odstínů šedi“ byla nejprve dostupná jako e-kniha s výtiskem na objednání a umožňovala zvědavým čtenářům probádat erotickou love story kdykoliv a kdekoliv se jim zachtělo.

Na první pohled to vypadá, že „Padesát odstínů šedi“ popisuje prohlubující se vztah mezi záhadným 27letým miliardářem Christianem Greyem a sexuálně nezasvěcenou studentkou vysoké školy Anastasiou Steelovou. Ale když zariskujete jít dál, „Padesát odstínů“ vás zavede na míle daleko od většiny slavných milostných příběhů a od romantické fikce.

Je to milostný příběh, ale velmi provokativní, který se zabývá limity, a to zejména sexuálními – nastavuje je, respektuje je, překračuje je – a celý tento „průzkum“ se odehrává uvnitř knihy. Je to o důvěře ke správnému člověku a o oddanosti vzájemně odsouhlaseným pravidlům.

Samozřejmě, že jedním z hlavních důvodů k přečtení knihy je zvědavost, jak vypadá temná stránka novodobé pohádky. Ale kdyby to byl jediný důvod a sexuální podtext by bylo to jediné, co by lidi přimělo k nákupu knihy, tak by prodej klesl hned, jak by čtenáře zaujalo něco jiného. Co James vepsala do této knížky, je bohatá fantazie postav, kterou čtenáři po celé planetě přijali za svou a která je nutila následovat Christiana a Anu na jejich cestě dvěma dalšími úspěšnými novelami („Padesát odstínů temnoty“ v roce 2011 a „Padesát odstínů svobody“ v roce 2012). Chtěli zjistit, jak se to celé vyvine: „Udělala by to? Udělal by to? Udělali by to?“

Jamesová říká, co bylo „to ono“, co zasáhlo tolik milionů čtenářů: „V podstatě je to prostý milostný příběh o nezkušené mladé dívce, která je silnější, než si myslí, o tom, jak potká muže zraněného bolestivou minulostí a o léčivé schopnosti bezpodmínečné lásky. Sexuální scény sice obsadily titulky, ale co se líbilo čtenářům této trilogie, byl právě ten milostný příběh.“

Choulostivé vyvážení:
Přenos příběhu na filmové plátno

Taylor-Johnson věděla, že natočení knihy „Padesát odstínů šedi“ pro ni bude velkou výzvou. „Musím přiznat, že jsem do toho skočila rovnýma nohama. Pomyslela jsem si: ‚Super. Přečetla jsem si tu knihu. Cítím, že je na tom příběhu něco velmi jedinečného, čemu rozumím.‘ Najednou jsem se ocitla v rozjetém vlaku a ta zodpovědnost se zdála obrovská. Chtěla jsem se zavděčit fanouškům, aby pocítili, že jim dávám to, co jim dala kniha.“

„Ten film mě vzal na neočekávanou výpravu,“ pokračuje režisérka. „Měla jsem velmi jasné představy o tom, jaký film chci natočit. Ale když jsem se do toho pustila, uvědomila jsem si, že se moje nápady přetvářejí a že se mění způsob, jakým to celé chci podat. To bylo zajímavé, protože jako režisér máte ten materiál vy a vy mu dáváte tvar. Byla to obousměrná cesta a materiál byl velmi silný. Chtěla jsem, aby to tu sílu neztratilo, a doufám, že je to vyvážené.“PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  • Neděle prehanky-bourky 26°C
  • Pondělí polojasno 27°C
  • Úterý polojasno 28°C
  • Středa skorojasno 29°C
In-počasí

Dnes má svátek Magdaléna

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo u nás ve studiu živě nahrál svoji novinku Svoboda.

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Song Ještěže z živého akustického hraní u nás ve studiu.

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Mrkněte na živou akustickou verzi Movin' on!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika akusticky se songem Za oponou!

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Poslechněte si akustickou verzi songu Ženy z našeho studia!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Do studia za námi dorazil Pokáč, mrkněte na video!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Do studia za námi dorazil Márdi se songem Limity!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian se songem Vesmírná v akustické verzi!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek nahrál akusticky v našem studiu svůj song Léto 95!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Kapela Slza u nás nahrála akustickou verzi songu Holomráz!

© 2018, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑