poslouchej on-line

DAVID GUETTA/SIA - Flames

Právě vysílá: Honza Řičař


Zážitky zdarma?!

25.10.2016 13:50

Zážitky zdarma?!

Protože bude prodloužený víkend, máme pro vás tip na zážitky zadarmo! Podívejte se na naše tipy, co podniknout a nemusí to stát kromě dobré svačiny, kterou si vezmete s sebou, vůbec nic.

Kouzelný Les Království

Nedaleko Dvora Králové se nachází v labském údolí zajímavá přehrada Les Království, jejíž hráz snad nemá v Čechách obdoby.

Vyplňte alternativní text Okolní lesy skýtají nepřeberné možnosti pěších i cyklistických výletů, vhodných jako skvělý celodenní program nebo třeba jako doplněk k návštěvě královédvorské zoo. Les Království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920. Leží u samoty Tešnov v katastrálním území Bílá Třemešná, 4 km proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem, v úzkém údolí, jež prochází Kocléřovským hřbetem. Na levém břehu ji lemuje rozsáhlý lesní komplex Království, zbytek starého hraničního hvozdu, po němž získala přehrada své jméno.

Podnětem pro výstavbu přehrad na horním toku Labe byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. V současnosti je díky své jedinečnosti vyhledávaným cílem turistů.  

Klasické pouštění draků

Vyplňte alternativní text První zmínky o pouštění draků pocházejí z Číny ze 4. století před n.l. a podle legend bývaly z počátku používány jako spojení mezi bohy a lidmi, někde měli draci zahánět blížící se bouře anebo zastrašit nepřítele. V devatenáctém století se draci používali různě. Například pan Polock si v roce 1826 nechal patentovat kočár tažený draky, který dokázal uvést až pět lidí rychlostí kolem 40 km/hodinu. Benjamin Franklin používal draky k pokusům s elektřinou a o něco později byli draci využíváni meteorology k pozorování počasí ve velkých výškách.

V dnešní době rozlišujeme draky hlavně podle tvaru na plošné a krabicové a podle využití na rekreační a závodní. Ty závodní pak dále na draky akrobatické a bojové. Konávají se i jiné soutěže, např. který drak dolétne výš, o nejmenšího, největšího nebo nejstaršího draka, popřípadě i nejhezčího či nejoriginálnějšího.

Sněžka za východu slunce

Přestože na Sněžku – nejvyšší horu České republiky – se dnes už dostanete snadno pomocí nově vybudované lanovky, svou exkluzivitu ještě stále má noční výstup, spojený s přivítáním vycházejícího slunce a nového dne přímo na vrcholu hory.

Vyplňte alternativní text Tak pokud se chystáte právě na ten noční výstup, je fajn, když s sebou přibalíte baterku, anebo ještě lépe čelovku. Ale rozhodně doporučujeme jí během cesty příležitostně vypínat, protože za jasného počasí je Krkonošská noční obloha naprosto kouzelná! Výstup to není nijak náročný, ale je dobré vzít si pohodlné boty. Z Pece pod Sněžkou počítejte se třemi až čtyřmi hodinami. Jste-li ještě napůl v říši snů, docela rychle vás probere chlad horského podnebí.

Ale všechny ty vrstvy teplého oblečení, které jste si jistě na sebe oblékli, začnete postupně odhazovat, jakmile se stezka stočí prudce vzhůru. Zprvu stoupáte, obklopeni hustým lesem. Na hřebeni se pak les najednou otevře a odhalí kouzlo noční oblohy. Východní oblohu budete mít po pravé straně a můžete sledovat, jak se temně černá obloha pozvolna mění ve světle modrou a přitom si pohrává s odstíny fialové a oranžové. A na závěr přijde výstup na kopuli Sněžky, který zabere už jen méně než půl hodinky a než se nadějete, stojíte na vrcholu nejvyšší hory Čech. Na vrcholu Čech. A pokud plánujete na vrcholu snídani, určitě vám přijde vhod teplý čaj, popřípadě nějaká ta domácí slivovička. Nehledě na roční období, před úsvitem je na Sněžce vždycky pekelná zima!

PS: pro jistotu doporučujeme předem zjistit počasí. Nebo např. omrknout přímo webkameru na Sněžce a podle toho se zařídit. Dneska je těch informací všude dost a riziko lze minimalizovat.

Užijte si volno!PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  • Pondělí polojasno 32°C
  • Úterý polojasno 28°C
  • Středa skorojasno 30°C
  • Čtvrtek skorojasno-bourky 31°C
In-počasí

Dnes má svátek Bernard

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo u nás ve studiu živě nahrál svoji novinku Svoboda.

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Song Ještěže z živého akustického hraní u nás ve studiu.

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Mrkněte na živou akustickou verzi Movin' on!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika akusticky se songem Za oponou!

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Poslechněte si akustickou verzi songu Ženy z našeho studia!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Do studia za námi dorazil Pokáč, mrkněte na video!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Do studia za námi dorazil Márdi se songem Limity!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian se songem Vesmírná v akustické verzi!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek nahrál akusticky v našem studiu svůj song Léto 95!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Kapela Slza u nás nahrála akustickou verzi songu Holomráz!

© 2018, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑