poslouchej on-line

ADELE - Set Fire To The Rain

Právě vysílá: Roman Straka

Vzkazy do studia


Proč se slaví Valentýn?

01.02.2017 09:36

Proč se slaví Valentýn?

Slaví ho dnes už skoro každý, hysterické scény nad boxerkami se srdíčky nejsou výjimkou, ale víte, proč se vlastně slaví?

První zmínka o „svátku zamilovaných“ je už ve starém Římě, kde ale ještě nebyl pojmenován jako „Valentýn“, ale jako „Lupercalio“. Fungovala zde jakási urna lásky, do které dívky házely svá jména a chlapci si je večer před „Lupercaliem“ losovali. Dívka, kterou si muž vybral, se stala na rok jeho milenkou.

Vyplňte alternativní text Po sv. Valentýnu byl 14. únor pojmenován díky knězi, který podle legendy oddával nelegálně vojáky. Císař Claudius II. s tím nesouhlasil, jelikož chtěl mít vojáky v poli a ne u manželek a milenek. Nechal Valentýna zatknout, poté odsoudit a popravit, a to právě čtrnáctého. Před popravou měl kněz právo na jeden dopis. Poslal ho své ženě - byl to dopis plný lásky, prostě dnešní „valentýnka“. Lupercalio splynulo se svátky umučení sv. Valentýna a romantický svátek zamilovaných byl na světě.

Tradice Valentýna byl obnoven na začátku 20. století v Americe. Firmě na výrobu vánočních přání, kterou vlastnil Walter Scott, hrozilo zkrachování. Walter jako řešení vymyslel obnovu několika svátků, jako například Den velké tmy (vzdával se hold slepcům) anebo právě Valentýn, který se snad jako jediný uchytil. Během jednoho roku firma ztrojnásobila své zisky a bankrotu už se obávat nemusela. Myslím, že by si nikdo neměl dovolit říct, že se nejedná o komerční svátek - vzhledem k důvodu jeho znovuzrození.

V současné době se Valentýn nejvíce slaví v USA, kde se hojně dávají dárky nejen milovaným osobám. Obdarovává se i rodina a přátelé, ale například „jen“ obarvenými“ mušličkami a ručně vyrobenými drobnostmi… A řekněte po pravdě, není to lepší než skoupit červený, osrdíčkovaný regál v nejbližším marketu? PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  • Středa prehanky-snih 1°C
  • Čtvrtek snih-dest 4°C
  • Pátek prehanky-snih-dest 3°C
  • Sobota prehanky-snih 1°C
In-počasí

Dnes má svátek Drahoslav

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Do studia za námi dorazil Márdi se songem Limity!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Do studia za námi dorazil Pokáč, mrkněte na video!

© 2018, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑