poslouchej on-line

RADIO ČERNÁ HORA - Víc muziky

Právě vysílá: Honza Řičař

Vzkazy do studia


Stalinovy ruce. Legenda z Vrchlabí!

15.01.2017 08:07

Stalinovy ruce. Legenda z Vrchlabí!

Města Vrchlabí a Jablonec nad Nisou již několik desítek let s úspěchem používá na úklid sněhu speciální stroj vyrobený v tehdejším Sovětském svazu. Současný stroj Vrchlabí pořídilo v roce 1989, předtím ve městě sloužil jeho modelový předchůdce z poloviny 50. let minulého století.

Stroji, který je schopen za hodinu naplnit sněhem kolem sedmi nákladních aut, Vrchlabští přezdívají sněhožrout nebo Stalinovy ruce. To podle dvou speciálních lopatek, kterými si stroj sníh nahrnuje na dopravník. V Česku jsou pouze dva takové stroje. ČTK to řekl ředitel Služeb města Vrchlabí Jiří Prokopec. "Bez tohoto stroje si úklid sněhu ve Vrchlabí nedokážeme představit. V rychlosti nakládky a obratnosti ve městě jej žádná současná technika nedokáže překonat," řekl Prokopec.

Stroj má přes dva metry širokou nabírací část, z níž sníh putuje přes dopravník na korbu nákladního auta. Stroj a nákladní vůz jedou za sebou a při sbírání sněhu z kraje silnice tak prakticky neomezují provoz na silnici.

 "Současné modely jsou v Česku jen dva, používají jej ještě v Jablonci nad Nisou," řekl Prokopec. Výrobcem podle něj byla firma z města nacházejícího se asi 200 kilometrů za Uralem. Údržbu stroje a jeho opravy si Vrchlabští dělají sami. "Žádné náhradní díly na to nejsou. Co se rozbije, například hřídele či pouzdra, vše se musí vyrobit znovu jako originál," řekl por ČTK Prokopec. Zajímavé podle ně je to, že stroj nastartuje svůj naftový motor nejpozději na druhý pokus, ať je mráz sebevětší. V permanenci je po celou zimu, v této zimě město objíždí již potřetí.

zdroj: ČTKPŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  • Úterý oblacno 11°C
  • Středa oblacno 14°C
  • Čtvrtek polojasno 16°C
  • Pátek prehanky-dest 14°C
In-počasí

Dnes má svátek Nina

Mirai živě u nás ve studiu!

Mirai živě u nás ve studiu!

Kapela Mirai se zastavila u nás ve studiu a nahráli živě svůj song.

Divokej Bill živě u nás ve studiu

Divokej Bill živě u nás ve studiu

Divokej Bill a Kořala naživo!

© 2017, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑