poslouchej on-line

CHINASKI - Venku je na nule

Právě vysílá: Lucie Eisenreichová


Válečný film Město 44 v kinech

25.03.2015 08:00

Válečný film Město 44 v kinech

Film Město 44 vypráví příběhy mladých lidí, kteří žijí své životy jako by každý den měl být jejich posledním. Není to díky přemíře statečnosti nebo lehkovážnosti – tento postoj je přirozený s ohledem na skutečnost, které čelí. Píše se totiž rok 1944 a jejich příběhy se odehrávají v Němci okupované Varšavě.

Tito polští studenti vnímají své zapojení do podzemního hnutí nejen jako vlasteneckou povinnost, ale také jako mladistvé dobrodružství, příležitost se pochlubit před vrstevníky a zapůsobit na dívky. Flirtují, předvádí se a dělají plány během odbojového cvičení, aniž by si uvědomovali, že se blížící léto stane nejtěžší zkouškou jejich života. Netuší, co pro ně válka připravila.

Děj filmu Město 44 je postaven na základě skutečných událostí. Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou (Armia Krajowa) 1. srpna 1944 zahájilo ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Naši mladí hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry vytvoří jeden z nejodvážnějších oddílů povstání. Jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a vraždění. Učí se lásce a zjistí, co je to nenávist. Dějiny jim dají krvavou a krutou lekci v dospívání.

Město 44 je filmem se scénografií, kostýmy a vizuálními efekty, které nejen v Polsku nemají obdoby. Speciální efekty vytvářel Richard Bain, který spolupracoval s takovými filmovými vizionáři, jakými jsou Christopher Nolan, Peter Jackson a Terry Gilliam. Vytvořil vizuální efekty pro celosvětové filmové hity, mimo jiné Casino Royale, Počátek, King Konga a Bídníky. Na zpracování ohromujících efektů spolupracovalo také české postprodukční studio UPP a některé části Prahy si zahrály varšavské ulice. Ve filmu pracovalo také přes 3 000 komparsistů, ve filmu bylo použito 5 000 tun trosek, díky nimž tvůrci znovu vytvořili město zničené válkou.


Varšavské povstání
Varšavské povstání bylo největší ozbrojené povstání ze všech evropských odbojových hnutí během druhé světové války. Začalo 1. srpna 1944 a provedla ho Zemská armáda (Armia Krajowa – AK), aby osvobodila Varšavu z područí nacistického Německa. Povstání mělo proběhnout ve stejnou dobu jako příchod Rudé armády z východu. Ale Sověti se zastavili a zůstali na pravém břehu řeky Visly a umožnili tak nacistům, aby se přeskupili a zničili město i polské hnutí odporu. Polští vojáci bojovali 63 dnů téměř bez pomoci zvenčí. Dodnes výročí Varšavského povstání (které propuklo 1. srpna v 17h) představuje jeden z nejvíce emocionálních momentů pro všechny Varšavany.

Filmoví tvůrci:

JAN KOMASA – REŽIE
Komasa se narodil 28. října 1981 v Poznani. V roce 2001 zahájil studium na katedře režie na Státní filmové škole v Lodži. Dříve vystudoval filozofii na Univerzitě kardinála Stefana Wyszynského ve Varšavě. Je absolventem střední školy M. de Cervantese ve Varšavě, kde se zaměřoval na španělskou literaturu. Absolvoval bakalářské studium hry na klavír na konzervatoři. Mladý a talentovaný režisér získal celou řadu filmových cen, je také hercem v mnohých filmových a televizních produkcích (Předjaří Filipa Bajona).

MARIAN PROKOP – KAMERA
Prokop se narodil 22. srpna 1967. V roce 1993 absolvoval filmovou školu v Lodži, obor kamera. Zkušenosti získal jako švenkr pracující s Arturem Reinhartem, Dariuszem Kucem a Krzysztofem Ptakem. Na filmovém festivalu v Gdyni získal ocenění za nejlepší kameru, stejně jako na Mezinárodním festivalu kinematografie – Camerimage. Je kameramanem více než 20ti celovečerních filmů a divadelních představení, získal zkušenosti na stovkách televizních reklam.

AKSON STUDIO
Akson Studio je jednou z předních produkčních společností v Polsku, která působí na trhu již 20 let a spolupracuje s vynikajícími filmaři jako: Andrzej Wajda, Roman Polanski, Márta Mészáros, Paweł Edelman, Jan Jakub Kolski, Feliks Falk, Grzegorz Kuczeriszka, Jan Komasa a mnoho dalších. Film Katyň, který vznikl v naší produkci a režíroval ho Andrzej Wajda, byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Akson Studio také produkovalo televizní seriálové hity jako: Przepis na życie, Magda M., Hotel 52, Czas honoru, Teraz albo nigdy. V nedávné minulosti se Akson Studio podílelo na výrobě tří velkých filmů: diváky dlouho očekávaný snímek Walesa: člověk naděje režiséra Andrzeje Wajdy; Maria Skłodowska Marty Mészáros; a Místo 44, velkofilm o varšavském povstání v roce 1944 režiséra Jana Komasy.PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  • Pondělí prehanky-dest 27°C
  • Úterý polojasno 29°C
  • Středa skorojasno-bourky 29°C
  • Čtvrtek skorojasno-bourky 29°C
In-počasí

Dnes má svátek Libor

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo u nás ve studiu živě nahrál svoji novinku Svoboda.

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Song Ještěže z živého akustického hraní u nás ve studiu.

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Mrkněte na živou akustickou verzi Movin' on!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika akusticky se songem Za oponou!

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Poslechněte si akustickou verzi songu Ženy z našeho studia!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Do studia za námi dorazil Pokáč, mrkněte na video!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Do studia za námi dorazil Márdi se songem Limity!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian se songem Vesmírná v akustické verzi!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek nahrál akusticky v našem studiu svůj song Léto 95!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Kapela Slza u nás nahrála akustickou verzi songu Holomráz!

© 2018, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑