poslouchej on-line

GIGI D'AGOSTINO - La Passion

Právě vysílá: Honza Řičař


Máme výherce letu balónem!

24.09.2015 14:50

Máme výherce letu balónem!

Černá Hora si pro vás připravila osm letenek pro let balónem! V neděli 27. září padla poslední výhra. Výhercům gratulujeme!

Kateřina Tomášová z Dohalic se už v balónu proletěla, z jejího e-mailu vybíráme:

Vyplňte alternativní text Zdravím všechny na Rádiu Černá Hora!!!

Díky výhře v soutěži o let balónem, kdy bylo štěstí unavené a sedlo si na mě, splnil se mi sen. Ve čtvrtek 24. září jsem absolvovala můj první let balónem - a byla to nádhera. Startovalo se v Choustníkově Hradišti, Zvičinu i Krkonoše jsme měli jak na dlani. Pohled na Kuks z výšky byl úžasný zážitek. A když nás pak vítr stočil směr Česká Skalice a závěr letu byl přes přehradu Rozkoš ještě umocněn západem slunce... no zkrátka bomba. Přála bych všem někdy tohle zažít. Ještě jednou velký díky!

Mějte se prima. Kačka Tomášová z Dohalic


Let v balónu na Černé Hoře vyhráli:

 • v sobotu 5.9. David Štol z Nového Města nad Metují  
 • v neděli 6.9. Jarmila Kocová ze Svobody nad Úpou 
   
 • Vyplňte alternativní text partner soutěžev sobotu 12.9. Zdeňka Čermáková z Podhorního Újezdu
 • v neděli 13.9. Kateřina Tomášová z Dohalic
   
 • v sobotu 19.9. Marcela Markusová z Ostrova u Lanškrouna
 • v neděli 20.9. Petr Voves z Machova
   
 • v sobotu 26.9. Jaroslav Janouch z Chocně
 • v neděli 27.9. Veronika Doležalová z Vyžice

Poslechněte si, jak výherci získali svoji letenku na let černohorským balónem!


 p

Přečtěte si rozhovor s pilotem balónu Davidem Línkem

Jak se řídí balón?
Řízení balonu je řízení neřiditelného. Balon se řídí pouze ve vertikálním směru, v horizontálním směru ho není možné řídit. A vertikální směr u horkovzdušných balonů se řídí ohříváním vzduchu a u plynových balonů se řídí vertikálně balon, tím že se odhazuje zátěž, tzn. plynový balon pokud chce stoupat, tak musí mít co odhazovat a většinou odhazuje písek nebo nad městem odlévá vodu, tak aby neudělal nějakou škodu písek ve městě.

Vyplňte alternativní text Jak se obléknout do balonu?
Tak do balonu není nutné se oblékat, v balonu nikdy není zima, to z důvodu toho, že balon letí vždycky s větrem, tzn. v balonu nikdy nefouká, navíc je teplo v balonu od hořáků. Proto my všem pasažérům vždycky říkáme, že je potřeba do balonu se obléknout stejně jako by šli na procházku, tzn. pouze lepší obuv, kdybychom přistáli někde v nějaké oranici.

Kde se může startovat a přistávat s balonem?
Startovat a přistávat s balonem se dá v podstatě kdekoli, kde je nějaká plocha veliká 20 x 30 metrů. Když nefouká, tak se dá přistát na takto malé ploše. Dost často se stává v květnu, v červnu, kdy není sklizená úroda, že piloti přistávají třeba na silnici. Výhodnou přistání na silnici je třeba to, že když se zablokuje silnice, tak řidiči rádi pomohou balon sbalit, tak aby mohli pokračovat dál v cestě, takže to se dost často aplikuje. Dá se přistát třeba i na kruhovém objezdu nebo i na střeše supermarketu.

Vyplňte alternativní text Pořádají se v balonu závody? 
Tak v balonu se pořádají i závody, závodí se třeba v mistrovní republiky, mistrovství Evropy, mistrovství světa, většinou ty závody spočívají v letu na cíl. Je určen nějaký cíl, je doporučeno místo startu a balon se snaží dostat na cíl s tím, že tam nepřistává, odhazuje tam takovou svojí značku, která se potom měří a ten směr letu se řídí tím, že se mění výška balonu a tím se využívá toho, že v různých výškách fouká jiný směr větru.

Kdy lze létat balonem?
Tak balon obvykle létá pouze ráno a večer, a to proto, že není termické stoupání, nejsou termické proudy, to je přes den, kdy se ohřívá vzduch nad tmavými plochami, vidíte v tom většinou lítat větroně nebo ptáky kroužit bez mávání křídel a stoupat. Do tohoto balon se dostat nesmí, a proto létá balon pouze ráno a večer. Pouze v zimním období, když termické proudění není, tak balon může letět nonstop celý den.

Vyplňte alternativní text Je let balonem bezpečný?
Let balonem je bezpečný. V Čechách se nikdy nic nestalo, kromě nějakých odřenin. Nejnebezpečnějším jevem v letu balonu je samozřejmě vítr, tzn. je vždycky na rozhodnutí pilota, aby byl zodpovědný a nebál se před startem let balonu zrušit z důvodu toho, že není přesvědčen o dobrém, vhodném a bezpečném počasí. Zaplaťpánbůh v Čechách všichni piloti jsou velice zodpovědní a nikdy se nic nestalo a nemají problém před startem, i když na startovní ploše jsou babičky, dědečkové, kteří se přijeli podívat, ten let zrušit a naplánovat na jiný termín.

Jak dlouho se obvykle létá balonem?
Balonem se obvykle létá jednu hodinu. Ta uletěná vzdálenost je většinou od 10 – 20km. Nicméně přes zimu, kdy lze letět od rána do večera, tak se dají dělat dlouhé přelety, to je většinou bez pasažérů. My jsme letěli naposled loni v listopadu, startovali jsme ještě před východem slunce, letěli jsme 9 a čtvrt hodiny a doletěli jsme od Žďáru nad Sázavou až do Trenčína, v tuhle chvíli je to platný český rekord jak v délce letu, tak v času letu. Takže dá se letět i dlouho, ale většinou s pasažéry se létá maximálně hodinu.

Dá se létat i v noci?
Dá se létat i v noci. V noci platí pravidlo, že balon musí být osvětlen standardně jako letadla a balon nesmí v noci přistávat. Takže většinou noční lety se aplikují tak, že startují třeba ve tři hodiny ráno, kdy balon startuje do tmy a musí to mít pilot naplánováno tak, aby vydržel ve vzduchu do svítání a přistával za světla, protože balon v noci přistávat nemůže. Na letišti nepřistává a v noci nejsou vidět dráty, takže z toho důvodu musí balon přistávat vždy za světla.

Co svatba v balonu? Je možná?
Svatba v balonu je možná, realizovali jsme asi tři svatby v balonu. Specifické je to, že celý obřad se musí odehrát nad katastrálním územím obce, kde starostuje starosta jako oddávající, tzn. pokud děláme svatbu v balonu, tak obvykle plánujeme směr letu tak, abychom přeletěli celou obec. V případě, že bychom zaletěli do jiného katastru a novomanželé řekli své ano nad jiným katastrem, tak by svatba nebyla platná.

 

Fotka 1

Fotka 2

Fotka 3

Fotka 4

Fotka 5

Fotka 6

Fotka 7

Fotka 8PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NEJBLIŽŠÍ DNY

 • Čtvrtek prehanky-dest 25°C
 • Pátek polojasno 27°C
 • Sobota polojasno 28°C
 • Neděle prehanky-bourky 26°C
In-počasí

Dnes má svátek Čeněk

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo živě ve studiu Černé Hory!

Lipo u nás ve studiu živě nahrál svoji novinku Svoboda.

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Pekař živě ve studiu Černé Hory!

Song Ještěže z živého akustického hraní u nás ve studiu.

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Support Lesbiens naživo u nás ve studiu!

Mrkněte na živou akustickou verzi Movin' on!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika naživo ve studiu Černé Hory!

Poetika akusticky se songem Za oponou!

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Rybičky 48 živě u nás ve studiu

Poslechněte si akustickou verzi songu Ženy z našeho studia!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Pokáč živě ve studiu Černé Hory!

Do studia za námi dorazil Pokáč, mrkněte na video!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Márdi z Vypsané Fixy u nás živě ve studiu!

Do studia za námi dorazil Márdi se songem Limity!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian živě ve studiu Černé Hory!

Sebastian se songem Vesmírná v akustické verzi!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek Ztracený živě na Černé Hoře!

Marek nahrál akusticky v našem studiu svůj song Léto 95!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Slza u nás zahrála živě, podívejte se!

Kapela Slza u nás nahrála akustickou verzi songu Holomráz!

© 2018, RÁDIO ČERNÁ HORA – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑